MLC301T40-750
Safety light curtain transmitter
Part no.: 68094407
2 Working Days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Access guarding
Danger zone guarding
Hand protection
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Resolution 40 mm
Protective field height 750 mm
Operating range 0 ... 20 m
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 50 mA
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Material Metal
No. of pins 4 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 816 mm x 35.4 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 900 g
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %