MLC510R90-900/A
Safety light curtain receiver
Part no.: 68007909
2 Working Days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Access guarding
Danger zone guarding
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 90 mm
Protective field height 900 mm
Short circuit protected
Supply voltage UB 26.5 ... 31.6 V
Current consumption from AS-i circuit 150 mA
Response time 4 ms
Restart delay time 100 ms
Type AS-Interface Safety at Work
Function Process
AS-i profile S-0.B.F
Slave address 1..31 programmable, default=0
Cycle time acc. to AS-i specifications Max. 5 ms ms
Number of connections 1 Piece(s)
Material Metal
No. of pins 5 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 966 mm x 35.4 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 1,050 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Mounting brackets
Mounting on Device Column
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %