MLC520R90-1650MG
Safety light curtain receiver
Part no.: 68023916
Delivery time approx. 10 business days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Receiver
Cascading Middle Guest
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 90 mm
Protective field height 1,650 mm
Number of beams 22 Piece(s)
Response time 5 ms, plus response times of the Host/Guest devices
Number of connections 2 Piece(s)
Function Cascade, Host In
Type of connection Cable with connector
Cable length 330 mm
Sheathing material PUR
Cable color Black
Wire cross section 0.14 mm²
Thread size M12
Type Male
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Function Cascade, Guest Out
Cable length 330 mm
Sheathing material PUR
Thread size M12
Type Female
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Dimension (W x H x L) 29 mm x 1,664 mm x 53 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 1,848 g
Swivel mount
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %