MLC520R90-900G
Safety light curtain receiver
Part no.: 68021909
Delivery time approx. 10 business days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Receiver
Cascading Guest
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 90 mm
Protective field height 900 mm
Number of beams 12 Piece(s)
Response time 3 ms, plus response times of the Host/Middle Guest devices
Number of connections 1 Piece(s)
Function Cascade, Host In
Cascade, Middle Guest In
Type of connection Cable with connector
Cable length 330 mm
Sheathing material PUR
Cable color Black
Wire cross section 0.14 mm²
Thread size M12
Type Male
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Dimension (W x H x L) 29 mm x 914 mm x 53 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 1,023 g
Swivel mount
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %