MLC530R30-2250
Safety light curtain receiver
Part no.: 68003322
2 Working Days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Hand protection
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 30 mm
Protective field height 2,250 mm
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 150 mA
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Current load, max. 380 mA
Load inductivity 2,000 µH
Load capacity 0.3 µF
Residual current, max. 0.2 mA
Residual current, type. 0.002 mA
Voltage drop 1.5 V
Switching principle +24 V switching
Switching element Transistor, PNP
Response time 20 ms
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 2,316 mm x 35.4 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 2,400 g
Number of LEDs 3 Piece(s)
Ambient temperature, operation -30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %