MLC530R40-1050
Safety light curtain receiver
Part no.: 68003410
2 Working Days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Access guarding
Danger zone guarding
Hand protection
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 40 mm
Protective field height 1,050 mm
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 150 mA
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Current load, max. 380 mA
Load inductivity 2,000 µH
Load capacity 0.3 µF
Residual current, max. 0.2 mA
Residual current, type. 0.002 mA
Voltage drop 1.5 V
Switching principle +24 V switching
Switching element Transistor, PNP
Response time 10 ms
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 1,116 mm x 35.4 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 1,200 g
Number of LEDs 3 Piece(s)
Ambient temperature, operation -30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %