MLC502T14-1800
Safety light curtain transmitter
Part no.: 68008118
Delivery time approx. 25 business days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Transmitter
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Finger protection
Functions Test signal input
Transmission channel changeover
Type 4, IEC/EN IEC 61496
SIL 3, IEC 61508
SIL 3, IEC/EN IEC 62061
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Resolution 14 mm
Protective field height 1,800 mm
Operating range 0 ... 6 m
Synchronization Optical between transmitter and receiver
Light source LED, Infrared
Wavelength 940 nm
Mean power of transmitter diode 50 µW
Transmitted-signal shape Pulsed
LED risk group Exempt group (in acc. with EN 62471:2008)
Protective circuit Overvoltage protection
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 50 mA
Fuse 2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 1 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Function Test signal input
Number of connections 1 Piece(s)
Function Machine interface
Type of connection Connector
Thread size M12
Type Male
Material Metal
No. of pins 5 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 1,866 mm x 35.4 mm
Housing material Metal
Metal housing Aluminum
Lens cover material Plastic / PMMA
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 1,950 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Mounting brackets
Mounting on Device Column
Swivel mount
Type of display LED
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation -30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %