MLC520R20-1200H
Safety light curtain receiver
Part no.: 68012212
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Receiver
Cascading Host
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Hand protection
Function package Standard
Functions Configuration by means of wiring
Contactor monitoring (EDM)
Start/restart interlock (RES)
Transmission channel changeover
Type 4, IEC/EN IEC 61496
SIL 3, IEC 61508
SIL 3, IEC/EN IEC 62061
Performance Level (PL) e, EN ISO 13849-1
PFHD 7.73E-09 per hour
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 20 mm
Protective field height 1,200 mm
Number of beams 96 Piece(s)
Synchronization Optical between transmitter and receiver
Protective circuit Overvoltage protection
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 150 mA
Fuse 2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 3 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Function Control input selection, operating mode 1 or 4
Function Control input selection, operating mode 2 or 5
Function Control input selection, operating mode 3 or 6
Number of safety-related switching outputs (OSSDs) 2 Piece(s)
Type Safety-related switching output OSSD
Voltage type DC
Current load, max. 380 mA
Load inductivity 2,000 µH
Load capacity 0.3 µF
Residual current, max. 0.2 mA
Residual current, type. 0.002 mA
Voltage drop 1.5 V
Switching principle +24 V switching
Switching element Transistor, PNP
Response time 22 ms, plus response times of the Middle Guest/Guest devices
Restart delay time 100 ms
Number of connections 2 Piece(s)
Function Machine interface
Type of connection Connector
Thread size M12
Type Male
Material Metal
No. of pins 8 -pin
Function Cascade, Guest Out
Cascade, Middle Guest Out
Type of connection Cable with connector
Cable length 330 mm
Sheathing material PUR
Thread size M12
Type Female
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 1,266 mm x 53 mm
Housing material Metal
Metal housing Aluminum
Lens cover material Plastic / PMMA
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 1,425 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Mounting brackets
Swivel mount
Type of display 7‑segment display
LED
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %