CPR14-1800-b/T4
Safety light curtain receiver
Part no.: 68118423
Icon Icon Icon Icon Icon
Results list: 3 products found
MLC530R14-1800
Safety light curtain receiver
Part no.: 68003118
  • Series: MLC 500
  • Resolution: 14 mm
  • Protective field height: 1,800 mm
  • Type: 4, IEC/EN IEC 61496
2 Working Days
MLC500T14-1800
Safety light curtain transmitter
  • Series: MLC 500
  • Operating range, max.: 0 ... 6 m
  • Resolution: 14 mm
  • No. of pins: 8 Piece(s)
  • Cable length: 10,000 mm
Series COMPACTplus
Device type Receiver
Application Finger protection
Function package Blanking
Functions 1-beam reduced resolution
2-beam reduced resolution
Additional 2-channel blanking circuit
Fixed blanking can be taught in
Floating blanking can be taught in
Start/restart interlock (RES), selectable
Performance Level (PL) e, EN ISO 13849-1
PFHD 2.67E-08 per hour
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 14 mm
Transient protection
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 160 mA, Without external load
Residual ripple -5 ... 5 %
Fuse External with max. 4 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 10 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18.2 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 24 V
Voltage type DC
Switching current, max. 20 mA
Input resistance 1,200 Ω
Switching voltage, type. 23 V
Voltage type DC
Current load, max. 650 mA
Load inductivity 2,200,000 µH
Load capacity 3.3 µF
Residual current, max. 0.2 mA
Residual current, type. 0.002 mA
Voltage drop 1 V
Switching principle +24 V switching
Switching element Transistor, Push-pull
Type Digital switching output
Switching voltage, type. 24 V
Switching current, max. 60 mA
Switching element Transistor, PNP
Function Programmable signal output
Switching element Transistor, NPN
Switching principle 0 V switching
Response time 41 ms
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 1,000 Ω
Dimension (W x H x L) 52 mm x 1,934 mm x 55 mm
Material of end caps Plastic
Net weight 5,100 g
Switch
Teach-in
Operational controls SafetyKey
Slide switch
Ambient temperature, operation 0 ... 50 °C
Ambient temperature, storage -25 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 15 ... 95 %