MLC502T20-750
Safety light curtain transmitter
Part no.: 68008207
2 Working Days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Hand protection
Functions Test signal input
Transmission channel changeover
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Resolution 20 mm
Protective field height 750 mm
Operating range 0 ... 15 m
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 50 mA
Fuse 2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 1 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Function Test signal input
Number of connections 1 Piece(s)
Material Metal
No. of pins 5 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 816 mm x 35.4 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 900 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Mounting brackets
Mounting on Device Column
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation -30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %