SD2T40-1800
Safety light curtain transmitter
Part no.: 67821918
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Results list: 3 products found
MLC300T40-1800
Part no.: 68090418
  • Series: MLC 300
  • Operating range, max.: 0 ... 20 m
  • Resolution: 40 mm
  • Protective field height: 1,800 mm
2 Working Days
MLC500T40-1800
  • Series: MLC 500
  • Resolution: 40 mm
2 Working Days
BT-2HF
Mounting bracket set
  • Type of fastening, at device: Clampable
  • Type of fastening, at system: Through-hole mounting
  • Mounting device material: Metal
  • Suitable for product group: Safety light curtains
Series SOLID-2
Device type Transmitter
Application Access guarding
Danger zone guarding
Hand protection
Functions 2 transmission channels, selectable
Type 2, IEC/EN 61496
SIL 1, IEC 61508
SILCL 1, IEC/EN 62061
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Resolution 40 mm
Operating range 0.8 ... 20 m
Synchronization Optical between transmitter and receiver
Light source LED, Infrared
Wavelength 950 nm
Mean power of transmitter diode 50 µW
Transmitted-signal shape Pulsed
LED group 1
Protective circuit Inductive protection
Overtemperature protection
Overvoltage protection
Polarity reversal protection
Short circuit protected
Transient protection
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 45 mA, Without external load
Fuse 2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 1 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 17.6 V
Switching voltage low, max. 2.8 V
Switching voltage, type. 24 V
Voltage type DC
Switching current, max. 20 mA
Function Test signal input
Number of connections 1 Piece(s)
Material Metal
No. of pins 5 -pin
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 300 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 1,875.5 mm x 34.6 mm
Housing material Metal
Metal housing Aluminum
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 1,900 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Mounting on Device Column
Via optional mounting device
Type of display LED
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation 0 ... 50 °C
Ambient temperature, storage -25 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 15 ... 95 %