UDC-1000-S2
Device column
Part no.: 549856
Delivery time approx. 20 business days
Series UDC
Contains BT-P40 clamp bracket, 2x
Mounting kit for floor assembly
Suitable for MLC 500, MLC 300 safety light curtains
MLD 500, MLD 300 multiple light beam safety devices
Type, columns and mirrors Device column
Functions Adjustable, 3 directions
Mounting and protection of light curtains and multiple light beam devices
Dimension (W x H x L) 160 mm x 1,060 mm x 149 mm
Housing material Metal
Plastic
Metal housing Aluminum
Net weight 4,400 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Floor mounting
Mounting plate
Mechanical reset function Yes
Column height without foot 1,000 mm