CPR50-1050-b/R1
Safety light curtain receiver
Part no.: 68510429
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Results list: 5 products found
MLC530R40-1050
Safety light curtain receiver
Part no.: 68003410
  • Series: MLC 500
  • Resolution: 40 mm
  • Protective field height: 1,050 mm
  • Type: 4, IEC/EN IEC 61496
2 Working Days
MLC500T40-1050
Safety light curtain transmitter
  • Series: MLC 500
  • Operating range, max.: 0 ... 20 m
  • Resolution: 40 mm
2 Working Days
KD S-M12-8A-P1-100
Connection cable
  • Connection: Connector, M12
  • Version: Axial, Female
  • No. of pins: 8 Piece(s)
  • Cable length: 10,000 mm
KD S-M12-5A-P1-100
Connection cable
  • Connection: Connector, M12
  • Version: Axial, Female
  • No. of pins: 5 Piece(s)
  • Cable length: 10,000 mm
MSI-SR4B-01
Safety relay
  • Application: E-Stop circuits
  • Restart: Automatic
  • Type of terminal: Screw terminal
  • Functions: Cross circuit monitoring
Series COMPACTplus
Device type Receiver
Application Access guarding
Danger zone guarding
Function package Blanking
Functions 1-beam reduced resolution
2-beam reduced resolution
Additional 2-channel blanking circuit
Fixed blanking can be taught in
Floating blanking can be taught in
Muting restart override function
Start/restart interlock (RES), selectable
Type 4, IEC/EN 61496
SIL 3, IEC 61508
SILCL 3, IEC/EN 62061
Performance Level (PL) e, EN ISO 13849-1
PFHD 2.67E-08 per hour
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 50 mm
Synchronization Optical between transmitter and receiver
Protective circuit Inductive protection
Overtemperature protection
Overvoltage protection
Polarity reversal protection
Short circuit protected
Transient protection
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 160 mA, Without external load
Residual ripple -5 ... 5 %
Fuse External with max. 4 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 10 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18.2 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 24 V
Voltage type DC
Switching current, max. 20 mA
Input resistance 1,200 Ω
Function Programmable
Function Programmable
Number of safety-related switching outputs (OSSDs) 2 Piece(s)
Number of digital switching outputs 5 Piece(s)
Type Safety-related switching output OSSD
Voltage type AC/DC
Current load, max. 3,000 mA
Switching element Relay, NO
Switching element Relay, NO
Type Digital switching output
Switching voltage, type. 24 V
Voltage type DC
Switching current, max. 60 mA
Switching element Transistor, PNP
Switching principle +24 V switching
Function Programmable signal output
Switching element Transistor, NPN
Switching principle 0 V switching
Response time 23 ms
Restart delay time 100 ms
Number of connections 2 Piece(s)
Function Machine interface
Type of connection Terminal
Cable gland M25
No. of pins 14 -pin
Function Local interface
Type of connection Connector
Thread size M12
Type Female
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.75 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 10 Ω
Dimension (W x H x L) 52 mm x 1,184 mm x 55 mm
Housing material Metal
Metal housing Aluminum
Lens cover material Plastic / PMMA
Material of end caps Plastic
Net weight 3,100 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Type of display 7‑segment display
LED
Number of LEDs 4 Piece(s)
Type of configuration Software
Switch
Teach-in
Operational controls SafetyKey
Slide switch
Ambient temperature, operation 0 ... 50 °C
Ambient temperature, storage -25 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 15 ... 95 %