MLC500T14-600G
Safety light curtain transmitter
Part no.: 68020106
Delivery time approx. 25 business days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Transmitter
Cascading Guest
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Finger protection
Type 4, IEC/EN IEC 61496
SIL 3, IEC 61508
SIL 3, IEC/EN IEC 62061
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Resolution 14 mm
Protective field height 600 mm
Operating range 0 ... 6 m
Number of beams 60 Piece(s)
Light source LED, Infrared
Wavelength 940 nm
Mean power of transmitter diode 50 µW
Transmitted-signal shape Pulsed
LED risk group Exempt group (in acc. with EN 62471:2008)
Number of connections 1 Piece(s)
Function Cascade, Host In
Cascade, Middle Guest In
Type of connection Cable with connector
Cable length 330 mm
Sheathing material PUR
Cable color Black
Wire cross section 0.14 mm²
Thread size M12
Type Male
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Dimension (W x H x L) 29 mm x 614 mm x 53 mm
Housing material Metal
Metal housing Aluminum
Lens cover material Plastic / PMMA
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 723 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Mounting brackets
Swivel mount
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %