CPT90-2400/T3
Safety light curtain transmitter
Part no.: 68924002
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Follow-up article
Hello, we'd be happy to be of assistance to you.
Please ensure that both devices are replaced with the appropriate product alternatives.
Series COMPACTplus
Device type Transmitter
Application Access guarding
Danger zone guarding
Type 4, IEC/EN 61496
SIL 3, IEC 61508
SILCL 3, IEC/EN 62061
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Resolution 90 mm
Protective field height 2,400 mm
Operating range 0 ... 18 m
Synchronization Optical between transmitter and receiver
Light source LED, Infrared
Wavelength 880 nm
Mean power of transmitter diode 8.73 µW
Transmitted-signal shape Modulated
LED group 1
Protective circuit Inductive protection
Overtemperature protection
Overvoltage protection
Polarity reversal protection
Short circuit protected
Transient protection
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 75 mA, Without external load
Residual ripple -5 ... 5 %
Fuse External with max. 4 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 1 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 2.5 V
Switching voltage low, max. 18.2 V
Switching voltage, type. 24 V
Voltage type DC
Switching current, max. 3,000 mA
Input resistance 8,000 Ω
Function External test signal input
Number of connections 1 Piece(s)
Function Voltage supply
Type of connection Brad Harrison plug (MIN series)
Thread size MIN series
Type Male
Material Metal
No. of pins 3 -pin
Permissible conductor cross section, type. 1 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 1,000 Ω
Dimension (W x H x L) 52 mm x 2,534 mm x 55 mm
Housing material Metal
Metal housing Aluminum
Lens cover material Plastic / PMMA
Material of end caps Plastic
Net weight 6,700 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Type of display 7‑segment display
Type of configuration Switch
Operational controls Slide switch
Ambient temperature, operation 0 ... 50 °C
Ambient temperature, storage -25 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 15 ... 95 %