SD4R30-225E
Safety light curtain receiver
Part no.: 67840802
Icon Icon Icon Icon Icon
Results list: 1 products found
MLC520R30-225
Safety light curtain receiver
Part no.: 68002302
  • Series: MLC 500
  • Resolution: 30 mm
  • Protective field height: 225 mm
  • Type: 4, IEC/EN IEC 61496
Delivery time approx. 25 business days
Series SOLID-4
Device type Receiver
Application Hand protection
Function package Extended
Functions Automatic start/restart
Dynamic contactor monitoring (EDM), selectable
Start/restart interlock (RES), selectable
Type 4, IEC/EN 61496
SIL 3, IEC 61508
SILCL 3, IEC/EN 62061
Performance Level (PL) e, EN ISO 13849-1
PFHD 6E-09 per hour
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 30 mm
Protective field height 225 mm
Synchronization Optical between transmitter and receiver
Protective circuit Inductive protection
Overtemperature protection
Overvoltage protection
Polarity reversal protection
Short circuit protected
Transient protection
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 110 mA, Without external load
Fuse 2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 3 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 17.6 V
Switching voltage low, max. 2.8 V
Switching voltage, type. 24 V
Voltage type DC
Switching current, max. 15 mA
Function Control input for start/restart interlock (RES)
Function Control input for contactor monitoring (EDM)
Number of safety-related switching outputs (OSSDs) 2 Piece(s)
Number of digital switching outputs 1 Piece(s)
Type Safety-related switching output OSSD
Switching voltage, type. 22 V
Voltage type DC
Current load, max. 250 mA
Load inductivity 2,000,000 µH
Load capacity 0.22 µF
Residual current, max. 0.02 mA
Residual current, type. 0.005 mA
Voltage drop 1.6 V
Switching principle +24 V switching
Switching element Transistor, PNP
Type Digital switching output
Switching voltage, type. 22 V
Switching current, max. 80 mA
Function "Error" signal output
Response time 9 ms
Restart delay time 100 ms
Number of connections 1 Piece(s)
Function Machine interface
Type of connection Connector
Thread size M12
Type Male
Material Metal
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 300 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 300.5 mm x 34.6 mm
Housing material Metal
Metal housing Aluminum
Lens cover material Plastic / PMMA
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 400 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Mounting on Device Column
Via optional mounting device
Type of display 7‑segment display
LED
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -25 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 15 ... 95 %