CPR14-1200-m/R3
Safety light curtain receiver
Part no.: 68112437
Icon Icon Icon Icon Icon
Results list: 8 products found
MLC510R14-1200
Safety light curtain receiver
Part no.: 68001112
  • Series: MLC 500
  • Resolution: 14 mm
  • Protective field height: 1,200 mm
  • Type: 4, IEC/EN IEC 61496
Delivery time approx. 5 business days
MLC500T14-1200
Safety light curtain transmitter
  • Series: MLC 500
  • Operating range, max.: 0 ... 6 m
  • Resolution: 14 mm
KD S-M12-8A-P1-100
Connection cable
  • Connection: Connector, M12
  • Version: Axial, Female
  • No. of pins: 8 Piece(s)
  • Cable length: 10,000 mm
2 Working Days
KDS S-M12-5A-M12-5A-P1-006
Interconnection cable
  • Connection: Connector, M12  - Connector, M12
  • Connection 01, version: Female
  • Connection 1, no. of pins: 5 Piece(s)
  • Connection 02, version: Axial, Male
2 Working Days
KD S-M12-5A-P1-100
Connection cable
  • Connection: Connector, M12
  • Version: Axial, Female
  • No. of pins: 5 Piece(s)
  • Cable length: 10,000 mm
MSI-MD-FB
Muting interface
  • Restart: Automatic
  • Functions: Sequence controlled 2-sensor muting
  • Contacts: OSSDs
MSI-SR4B-01
Safety relay
  • Application: E-Stop circuits
  • Restart: Automatic
  • Type of terminal: Screw terminal
  • Functions: Cross circuit monitoring
BT-MSI-MD-FB-L
Support
  • Design of mounting device: Angle, L-shape
  • Type of fastening, at device: Screw type
  • Type of fastening, at system: Through-hole mounting
  • Mounting device material: Metal
Series COMPACTplus
Device type Receiver
Application Finger protection
Function package Muting
Functions Muting restart override function
Timing controlled 2-sensor muting
Timing controlled 4-sensor muting
Type 4, IEC/EN 61496
SIL 3, IEC 61508
SILCL 3, IEC/EN 62061
Performance Level (PL) e, EN ISO 13849-1
PFHD 2.67E-08 per hour
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 14 mm
Synchronization Optical between transmitter and receiver
Protective circuit Inductive protection
Overtemperature protection
Overvoltage protection
Polarity reversal protection
Short circuit protected
Transient protection
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 160 mA, Without external load
Residual ripple -5 ... 5 %
Fuse External with max. 4 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 10 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18.2 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 24 V
Voltage type DC
Switching current, max. 20 mA
Input resistance 1,200 Ω
Function Programmable
Function Programmable
Number of safety-related switching outputs (OSSDs) 2 Piece(s)
Number of digital switching outputs 5 Piece(s)
Type Safety-related switching output OSSD
Voltage type AC/DC
Current load, max. 3,000 mA
Switching element Relay, NO
Switching element Relay, NO
Type Digital switching output
Switching voltage, type. 24 V
Voltage type DC
Switching current, max. 60 mA
Switching element Transistor, PNP
Switching principle +24 V switching
Function Programmable signal output
Switching element Transistor, NPN
Switching principle 0 V switching
Response time 43 ms
Restart delay time 100 ms
Number of connections 2 Piece(s)
Function Machine interface
Type of connection Brad Harrison plug (MIN series)
Thread size MIN series
Type Male
Material Metal
No. of pins 12 -pin
Function Local interface
Type of connection Connector
Thread size M12
Type Female
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 10 Ω
Dimension (W x H x L) 52 mm x 1,334 mm x 55 mm
Housing material Metal
Metal housing Aluminum
Lens cover material Plastic / PMMA
Material of end caps Plastic
Net weight 3,500 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Type of display 7‑segment display
LED
Number of LEDs 4 Piece(s)
Type of configuration Software
Switch
Operational controls Slide switch
Via service interface
Ambient temperature, operation 0 ... 50 °C
Ambient temperature, storage -25 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 15 ... 95 %