MLC500T40-300H/A
Safety light curtain transmitter
Part no.: 68016403
Delivery time approx. 25 business days
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Transmitter
Cascading Host
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Access guarding
Danger zone guarding
Hand protection
Type 4, IEC/EN IEC 61496
SIL 3, IEC 61508
SIL 3, IEC/EN IEC 62061
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Resolution 40 mm
Protective field height 300 mm
Operating range 0 ... 20 m
Number of beams 12 Piece(s)
Synchronization Optical between transmitter and receiver
Light source LED, Infrared
Wavelength 940 nm
Mean power of transmitter diode 50 µW
Transmitted-signal shape Pulsed
LED risk group Exempt group (in acc. with EN 62471:2008)
Protective circuit Overvoltage protection
Short circuit protected
Supply voltage UB 26.5 ... 31.6 V
Current consumption from AS-i circuit 50 mA
Number of digital switching inputs 1 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Function Control input range reduction
Type AS-Interface Safety at Work
Function Process
AS-i profile S-0.B.F
Slave address 1..31 programmable, default=0
Cycle time acc. to AS-i specifications Max. 5 ms ms
Number of connections 2 Piece(s)
Function Machine interface
Type of connection Connector
Thread size M12
Type Male
Material Metal
No. of pins 5 -pin
Function Cascade, Guest Out
Cascade, Middle Guest Out
Type of connection Cable with connector
Cable length 330 mm
Sheathing material PUR
Thread size M12
Type Female
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 366 mm x 53 mm
Housing material Metal
Metal housing Aluminum
Lens cover material Plastic / PMMA
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 525 g
Housing color Yellow, RAL 1021
Type of fastening Groove mounting
Mounting brackets
Swivel mount
Type of display LED
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %