CPR90-750-m/T3
Safety light curtain receiver
Part no.: 68907432
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Results list: 7 products found
MLC510R90-750
Safety light curtain receiver
Part no.: 68001907
  • Series: MLC 500
  • Resolution: 90 mm
  • Protective field height: 750 mm
  • Type: 4, IEC/EN IEC 61496
MLC500T90-750
Safety light curtain transmitter
  • Series: MLC 500
  • Operating range, max.: 0 ... 20 m
  • Resolution: 90 mm
  • No. of pins: 8 Piece(s)
  • Cable length: 10,000 mm
KDS S-M12-5A-M12-5A-P1-006
Interconnection cable
  • Connection: Connector, M12  - Connector, M12
  • Connection 01, version: Female
  • Connection 1, no. of pins: 5 Piece(s)
  • Connection 02, version: Axial, Male
  • No. of pins: 5 Piece(s)
  • Cable length: 10,000 mm
MSI-MD-FB
Muting interface
  • Restart: Automatic
  • Functions: Sequence controlled 2-sensor muting
  • Contacts: OSSDs
BT-MSI-MD-FB-L
Support
  • Design of mounting device: Angle, L-shape
  • Type of fastening, at device: Screw type
  • Type of fastening, at system: Through-hole mounting
  • Mounting device material: Metal
Series COMPACTplus
Device type Receiver
Application Access guarding
Danger zone guarding
Function package Muting
Functions Muting restart override function
Timing controlled 2-sensor muting
Timing controlled 4-sensor muting
Performance Level (PL) e, EN ISO 13849-1
PFHD 2.26E-08 per hour
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 90 mm
Protective field height 750 mm
Transient protection
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 160 mA, Without external load
Residual ripple -5 ... 5 %
Fuse External with max. 4 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 10 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18.2 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 24 V
Voltage type DC
Switching current, max. 20 mA
Input resistance 1,200 Ω
Switching voltage, type. 23 V
Voltage type DC
Current load, max. 650 mA
Load inductivity 2,200,000 µH
Load capacity 3.3 µF
Residual current, max. 0.2 mA
Residual current, type. 0.002 mA
Voltage drop 1 V
Switching principle +24 V switching
Switching element Transistor, Push-pull
Type Digital switching output
Switching voltage, type. 24 V
Switching current, max. 60 mA
Switching element Transistor, PNP
Function Programmable signal output
Switching element Transistor, NPN
Switching principle 0 V switching
Response time 6 ms
Function Machine interface
Type of connection Brad Harrison plug (MIN series)
Thread size MIN series
Type Male
Material Metal
No. of pins 7 -pin
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 1,000 Ω
Dimension (W x H x L) 52 mm x 884 mm x 55 mm
Material of end caps Plastic
Net weight 2,300 g
Switch
Operational controls Slide switch
Via service interface
Ambient temperature, operation 0 ... 50 °C
Ambient temperature, storage -25 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 15 ... 95 %