MLC310R90-2250
Safety light curtain receiver
Part no.: 68091922
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 300
Device type Receiver
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Access guarding
Danger zone guarding
Function package Basic
Functions Automatic start/restart
Transmission channel changeover
Type 2, IEC/EN IEC 61496
SIL 1, IEC 61508
SIL 1, IEC/EN IEC 62061
Performance Level (PL) c, EN ISO 13849-1
PFHD 5.06E-08 per hour
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Category 2, EN ISO 13849
Resolution 90 mm
Protective field height 2,250 mm
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 150 mA
Fuse 2 A semi time-lag
Number of safety-related switching outputs (OSSDs) 2 Piece(s)
Type Safety-related switching output OSSD
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Current load, max. 380 mA
Load inductivity 2,000 µH
Load capacity 0.3 µF
Residual current, max. 0.2 mA
Residual current, type. 0.002 mA
Voltage drop 1.5 V
Switching principle +24 V switching
Switching element Transistor, PNP
Response time 7 ms
Restart delay time 100 ms
Number of connections 1 Piece(s)
Material Metal
No. of pins 5 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 2,316 mm x 35.4 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 2,400 g
Swivel mount
Type of display LED
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation -15 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %