MLC500T14-600G
Safety light curtain transmitter
Part no.: 68020106
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Transmitter
Cascading Guest
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Finger protection
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Resolution 14 mm
Protective field height 600 mm
Operating range 0 ... 6 m
Number of beams 60 Piece(s)
Number of connections 1 Piece(s)
Function Cascade, Host In
Cascade, Middle Guest In
Type of connection Cable with connector
Cable length 330 mm
Sheathing material PUR
Cable color Black
Wire cross section 0.14 mm²
Thread size M12
Type Male
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Dimension (W x H x L) 29 mm x 614 mm x 53 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 723 g
Swivel mount
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %