MLC500T20-300H
Safety light curtain transmitter
Part no.: 68010203
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Transmitter
Cascading Host
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Hand protection
Functions Range reduction
Transmission channel changeover
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Resolution 20 mm
Protective field height 300 mm
Operating range 0 ... 15 m
Number of beams 24 Piece(s)
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 50 mA
Fuse 2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 1 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Function Control input range reduction
Number of connections 2 Piece(s)
Material Metal
No. of pins 5 -pin
Function Cascade, Guest Out
Cascade, Middle Guest Out
Type of connection Cable with connector
Cable length 330 mm
Sheathing material PUR
Thread size M12
Type Female
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 366 mm x 53 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 525 g
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %