MLC520R20-300H
Safety light curtain receiver
Part no.: 68012203
Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Receiver
Cascading Host
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Hand protection
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 20 mm
Protective field height 300 mm
Number of beams 24 Piece(s)
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 150 mA
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Current load, max. 380 mA
Load inductivity 2,000 µH
Load capacity 0.3 µF
Residual current, max. 0.2 mA
Residual current, type. 0.002 mA
Voltage drop 1.5 V
Switching principle +24 V switching
Switching element Transistor, PNP
Response time 7 ms, plus response times of the Middle Guest/Guest devices
Restart delay time 100 ms
Number of connections 2 Piece(s)
No. of pins 8 -pin
Function Cascade, Guest Out
Cascade, Middle Guest Out
Type of connection Cable with connector
Cable length 330 mm
Sheathing material PUR
Thread size M12
Type Female
Material Plastic
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 366 mm x 53 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 525 g
Number of LEDs 2 Piece(s)
Ambient temperature, operation 0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %