MLC530R40-1050
Safety light curtain receiver
Part no.: 68003410
Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon Icon
Series MLC 500
Device type Receiver
Contains 2x BT-NC sliding block
Application Access guarding
Danger zone guarding
Hand protection
Function package Extended
Configuration by means of wiring
Fixed blanking with 1-beam tolerance
Fixed blanking without tolerance
Fixed blanking without tolerance, can be activated/deactivated during operation
Floating blanking, can be changed to "fixed blanking" during operation
Integration of "contact-based safety circuit"
Integration of "electronic safety-related switching outputs"
MaxiScan
Partial muting
Reduced resolution, can be changed to "fixed blanking" during operation
Start/restart interlock (RES)
Timing controlled 2-sensor muting
Transmission channel changeover
Type 4, IEC/EN IEC 61496
SIL 3, IEC 61508
SIL 3, IEC/EN IEC 62061
Performance Level (PL) e, EN ISO 13849-1
PFHD 7.73E-09 per hour
Mission time 20 years, EN ISO 13849-1
Category 4, EN ISO 13849
Resolution 40 mm
Protective field height 1,050 mm
Short circuit protected
Supply voltage UB 24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max. 150 mA
Fuse 2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs 3 Piece(s)
Type Digital switching input
Switching voltage high, min. 18 V
Switching voltage low, max. 2.5 V
Switching voltage, type. 22.5 V
Voltage type DC
Function Control input selection, operating mode 1 or 4
Function Control input selection, operating mode 2 or 5
Function Control input selection, operating mode 3 or 6
Number of safety-related switching outputs (OSSDs) 2 Piece(s)
Type Safety-related switching output OSSD
Voltage type DC
Current load, max. 380 mA
Load inductivity 2,000 µH
Load capacity 0.3 µF
Residual current, max. 0.2 mA
Residual current, type. 0.002 mA
Voltage drop 1.5 V
Switching principle +24 V switching
Switching element Transistor, PNP
Response time 10 ms
Restart delay time 100 ms
Number of connections 1 Piece(s)
No. of pins 8 -pin
Permissible conductor cross section, type. 0.25 mm²
Length of connection cable, max. 100 m
Permissible cable resistance to load, max. 200 Ω
Dimension (W x H x L) 29 mm x 1,116 mm x 35.4 mm
Material of end caps Diecast zinc
Net weight 1,200 g
Swivel mount
Type of display 7‑segment display
LED
Number of LEDs 3 Piece(s)
Ambient temperature, operation -30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage -30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing) 0 ... 95 %